Żurek INFOBroker

Planowanie podróży i wakacji na zlecenie

Usługi, które świadczymy wydają się niektórym nowe, egzotyczne i... niezrozumiałe. Z tego powodu osoby, które trafiają na naszą ofertę mają wiele pytań - co doskonale rozumiemy. 

Mamy nadzieję, że odpowiedzi na niektóre z nich rozwieją część wątpliwości.


Jakie podróże organizujecie, w jakie miejsca i ile trzeba za nie zapłacić ?

Kto organizuje

Organizatorem podróży jest zleceniodawca usługi, czyli nasz klient. Nasza rola polega na pomocy w organizacji podróży lub wyjazdu, a ściślej dostarczeniu takich informacji i ofert, które ułatwią zrealizowanie takiej podróży (wyjazdu). 

Właściciel firmy Żurek INFOBroker jest jednoosobowo odpowiedzialny za dostarczenie informacji turystycznych i ofert poszukiwanych przez klienta, potrzebnych mu do wyjazdu. Klient musi wiedzieć czego szuka, on decyduje o zakresie i formie pomocy (czy potrzebuje raportu z poszukiwanymi informacjami na maila; czy oczekuje płatnych konsultacje lub chce uczestniczyć w indywidualnych warsztatach, gdzie faktycznie uczestniczy w planowaniu swojej podróży)

Jak organizujemy

Pomagając klientowi w organizacji podróży nie sprzedajemy gotowych ofert, miejsc w hotelach, biletów na samolot, bo nie jesteśmy biurem podróży, ani agentem turystycznym.

Organizacja podróży przez nas polega na dostarczeniu wszystkich lub wybranych informacji potrzebnych do samodzielnego wyjazdu, np. informacji o przejazdach, noclegach, wyżywieniu, atrakcjach turystycznych lub takich, których akurat szuka klient.

To on powinien sprecyzować gdzie chce jechać, jakich informacji i ofert w związku z tym szuka, jak bardzo dokładnych itp.

To oznacza np., że nie zrealizujemy zlecenia typu: proszę mi dać jakieś pomysły na spędzenie rodzinnych wakacji, przesłać je na maila, to może się zdecyduję.

Natomiast podejmiemy się zlecenia: szukam apartamentu w Dalmacji (Chorwacja) dla 4 osób, musi być w nadmorskiej miejscowości, koniecznie musi być możliwość rezerwacji miejsc przez Internet.

Odpowiednio opracowane informacje turystyczne dostarczamy albo na wskazany adres mailowy w wymaganym czasie, albo w trakcie konsultacji w siedzibie naszej firmy, u klienta lub przez Internet (audio- lub wideokonferencje).

Powtarzamy raz jeszcze: klient nie płaci znam za hotele, bilety itp.

W niektórych przypadkach - na wyraźne życzenie klienta - organizacja wyjazdu może polegać na doradztwie przy wyborze jednej z gotowych ofert biur podróży (za wyjazd z biurem podróży płaci się ... w biurze).

Jakie podróże

Wyszukujemy, sprawdzamy i dostarczamy informacje na temat praktycznie dowolnego typu podróży i ofert turystycznych: podróż firmowa, poślubna, rodzinna, z dzieckiem, zaręczynowa, babymoon, wyjazd weekendowy, wycieczka krajoznawcza, wycieczka objazdowa po kilku krajach, delegacja (podróż służbowa), podróż singla, podróż małej grupy przyjaciół. Jeśli jakaś podróż/wyjazd nie został wymieniony w ofercie, zawsze można zapytać (najlepiej telefonicznie).

Dla kogo taka pomoc w organizacji podróży

To oferta dla tych, którzy dostrzegają atuty samodzielnego podróżowania, jednak nie mają czasu, by szukać informacji potrzebnych do takiego wyjazdu, nie potrafią ich znaleźć, lub do tej pory nie znaleźli ofert i informacji dopasowanych do oczekiwań i możliwości finansowych. 

To także oferta dla tych, którzy nie potrafią znaleźć dopasowanej do siebie, gotowej oferty biura podróży, nie potrafią analizować ofert biur podróży (nie jest to łatwe), nie mają czasu na sprawdzanie biur lub nie potrafią przeanalizować, porównać i wybrać spośród tysięcy internetowych ofert sprzedawanych przez biura podróży.

Za co klient płaci

Za naszą usługę, czyli czas i umiejętność wyszukiwania, sprawdzenia, opracowania i dostarczanie informacji potrzebnych do samodzielnego wyjazdu lub z biurem podróż. Także za przygotowanie kompletnych pomysłów i propozycji wraz z opisem ich realizacji.

Obiektom turystycznym, z których usług korzysta płaci sam: za bilety, za hotele, za wstępy itp.

W wielu przypadkach tzw. samodzielnych wyjazdów płaci się dopiero w momencie korzystania z usługi, np. za hotel dopiero w momencie zameldowania w nim. I to jest jedna z podstawowych różnic między podróżą samodzielną, a organizowaną przez biuro podróży. W przypadku biura już na długo przed wyjazdem trzeba zapłacić za wszystko lub prawie wszystko.

Nasza pomoc lub asysta przy rezerwacji miejsc i płaceniu za usługi turystyczne jest także możliwa, natomiast to odrębna usługa.

Sprawdź naszą ofertę


Ile trzeba zapłacić za podróż

Koszt (budżet) każdej podróży, którą pomagamy zorganizować i zebrać do tego celu potrzebne informacje, jest dopasowywany (!) do oczekiwań i możliwości finansowych, bo nie sprzedajemy gotowych pomysłów i nie udostępniamy gotowych pakietów informacji (gotowych planów podróży, gotowych indywidualnych przewodników).

Jedni chcą spać pod namiotem, jeść hot-dogi i własny prowiant, inni nie wybierają hoteli poniżej czterech gwiazdek i chcą codziennie grać w golfa i sprawdzać najlepsze restauracje w okolicy.

Za wyszukanie, sprawdzenie i dostarczenie informacji potrzebnych do samodzielnego wyjazdu (organizacji podróży) pobieramy opłaty zgodnie z cennikiem konsultacji lub prowizję (za przygotowanie raportu) ustalaną indywidualnie na podstawie zapytania klienta.

Jeśli ktoś zamierza kupić jedną z gotowych ofert biur podróży, bo nie jest przekonany do samodzielnego wyjazdu, także nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy pomogli i doradzili w wyborze, a nawet znaleźli korzystniejszą ofertę, bardziej dopasowaną do oczekiwań zleceniodawcy.

Oczywiście za doradztwo pobieramy opłaty zgodnie z naszym cennikiem usług lub w przypadku usługi polegającej na przygotowaniu raportu - po przedpłacie zgodnie z indywidualnie przygotowanym kosztorysem. Za podróż z biurem podróży płaci się bezpośrednio w biurze lub jego agentowi.

Sprawdź cennik usług


Czy płacąc za raport z opracowanymi informacjami i ofertami turystycznymi płacę wam za hotel czy bilet lotniczy?

Absolutnie nie.

Upraszczając: usługa przez Internet polega na kupnie opracowania/raportu zawierającego informacje i oferty turystyczne na zlecony temat. Jedni wolą np. kupować i czytać przewodniki turystyczne, inni nie mają na to czasu lub uważają, że w przewodnikach nie znajdą kompletu poszukiwanych informacji i szukają ich w Internecie.

Raport zawiera odszukane (w myśl sugestii klienta), sprawdzone (w możliwym zakresie) i odpowiednio przygotowane informacje turystyczne potrzebne do wyjazdu (podróży). 

Może to być informacja o poszukiwanych hotelach w danym kraju/mieście, wybranych zgodnie z sugestiami klienta (np. co do ceny, lokalizacji, wyposażenia), opis tych hoteli, zdjęcia, odnośnik d strony internetowej, gdzie można samemu w kilka-kilkanaście minut dokonać rezerwacji.

Infobroker, czyli My nie reprezentuje żadnego obiektu turystycznego. Reprezentuje interesy klienta, który mu zlecił wyszukanie i dostarczenie informacji na dany temat. Infobroker nie pobiera prowizji od żadnego obiektu turystycznego z tego powodu, że poleci go czy wskaże klientowi. Dlaczego? Bo nie jest agentem turystycznym.

Infobroker nie sprzedaje ofert turystycznych w takim rozumieniu jak to robi biuro podróży czy agent turystyczny. Celem zdalnej usługi infobrokerskiej jest dostarczenie informacji bez potrzeby osobistego kontaktu w siedzibie firmy lub u klienta. Klient zlecając opracowanie raportu jak najdokładniej powinien wiedzieć czego chce i szuka. Jeśli istnieje jakakolwiek obawa ze strony klienta co do sposobu realizacji usługi zdalnej - zawsze może wybrać inną płatną formę realizacji usługi - np. konsultacje przez Internet, u nas lub u siebie.

Usługa zdalna nie zakłada rezerwacji w imieniu klienta hotelu czy biletu lotniczego. Z prostego powodu: do tego celu potrzebny jest adres mailowy klienta (a nie nasz) oraz np. karta kredytowa klienta, której numerem infobroker nie ma prawa posługiwać się .

Jednak nie wykluczamy określonego zakresu pomocy przy rezerwacji (np. asysty  u klienta, w naszej siedzibie czy przygotowania pisemnej instrukcji).


W jaki sposób są realizowane zdalne (przez Internet) usługi infobrokerskie waszej firmy?

Jeśli jest to przygotowanie dla zleceniodawcy raportu lub opracowania infobrokerskiego standardowo wygląda to tak:

1. Wstępne określenie tematu, zakresu poszukiwanych informacji - najlepiej telefonicznie.

2. Mailowe potwierdzenie przez nas oferty, czasu jej ważności, ceny zlecenia, czasu realizacji usługi.

3. Po zaakceptowaniu oferty klient dostaje numer konta bankowego do przedpłaty za zlecenie (100% wartości usługi).

4. Realizacja usługi rozpoczyna się na następny dzień roboczy po zaksięgowaniu płatności na koncie.

5. W wymaganym terminie raport trafia do skrzynki mailowej klienta, który ma kilka dni czasu na jego spokojne przeczytanie i w razie zastrzeżeń przekazanie raportu do uzupełnienia.

Sprawdź naszą ofertę


Kiedy planować podróż poślubną?

Z doświadczenia przy organizacji tego typu podróży (nie szuka się przecież hoteli i miejsc "takich sobie", choć również można pojechać z biurem podróży na wycieczkę) wynika, że minimum pół roku przed planowanym terminem wyjazdu. 

Jeśli podróż ma być niezapomniana, hotel powinien być co najmniej trzygwiazdkowy lub na poziomie tego typu obiektu boirąc pod uwagę standardy europejskie.

W miejscowościach atrakcyjnych turystycznie próba rezerwacji wybranego hotelu dla Pary Młodej na mniej niż pół roku przed terminem przyjazdu może zakończyć się niepowodzeniem z powodu braku wolnych miejsc.

Warto pamiętać, że w niektórych miejscach poza sezonem ceny mogą być nawet 2,5-krotnie niższe niż w czasie wakacji.


Jak rezerwować hotel?

Kilka możliwości (ich plusy i minusy):

  • przez biuro podróży - ograniczony wybór oferty, może być jednak dobra cena, jeśli biuro ma umowę o współpracy z obiektem (wtedy jednak trudno o obiektywną ocenę hotelu przez biuro, które ofertę chce sprzedać za wszelką cenę ). Jeśli biuro poszukuje hotelu specjalnie na zlecenie klienta to trzeba się liczyć z dość wysoką prowizją za rezerwację i niewielką ilością ofert do wyboru i ograniczenia czasowe - biuro nie ma czasu na dłuższą obsługę indywidualnego klienta. Wtedy także cena za hotel może być wyższa niż w przeciętnym, internetowym, serwisie rezerwacyjnym. W większości przypadków klient od razu płaci w biurze za hotel, w razie wycofania się z rezerwacji może stracić pieniądze.
  • samodzielnie - jako narzędzie, pod względem efektywności, wchodzi w grę jedynie Internet. Wymagana jest cierpliwość i umiejętność szukania przy pomocy ulubionej wyszukiwarki lub przez internetowe serwisy noclegowe (są ich setki). Teoretycznie można się spodziewać najniższych kosztów wyszukiwania i rezerwacji, ale także najdłuższego czasu wyszukiwania hotelu w celu osiągnięcia zakładanego rezultatu. Podejmuje się ryzyko, że poszukiwania zakończą się niepowodzeniem lub obiekt będzie odbiegał w istotny osób od początkowych założeń. Za hotel bardzo często nie trzeba płacić przy rezerwacji, a rezygnacja z niej na 48 godzin przez przyjazdem nie powoduje obciążenia karty płatniczej.
  • zlecenie infobrokerskie (m.in. nasza oferta) - teoretycznie najgłębsza możliwość spenetrowania rynku ofert i dopasowania do oczekiwań klienta. Czas poszukiwań dobrej oferty/ofert oraz ilość sprawdzonych informacji będą zdecydowanie większe niż w przypadku usługi biura podróży. To ostatnie w wielu przypadkach nie jest w stanie spełnić oczekiwań klienta. Czas pracy infobrokera, trudność z wyszukaniem zleconych ofert będą miały wpływ na wysokość prowizji infobrokerskiej. Standardowe zlecenie usługi np. naszej firmie nie uwzględnia pomocy w rezerwacji obiektu/hotelu. Rezerwację przez Internet może zrobić sam klient (w wyszukaniu ofert wg podanych kryteriów, analizie i pomocą w wyborze może zająć się nasza firma). Możliwa jest nasza asysta przy rezerwacji lub przygotowanie pisemnej instrukcji jak to zrobić.

Nieopłacalne formy poszukiwania ofert:

  • objazd/obchodzenie pośredników (biur podróży)
  • obdzwaniania kolejnych obiektów (wysokie koszty), brak możliwości sprawdzenia obiektów, konieczność rezerwacji "w ciemno"

Sprawdź naszą ofertę


Na czym polega planowanie podróży dla klienta przez waszą firmę

Najpierw tworzymy „szkielet” podróży uwzględniający podstawowe założenia zleceniodawcy. Wpływają na to np. takie elementy jak to, czy podróż ma być objazdowa czy pobytowa (tylko wzbogacona o wycieczki). Dalej uwzględniam preferencje dojazdu (samolot, samochód, promy, linie kolejowe), miejsca noclegów (hoteli)i, gastronomię (wydatki na jedzenie), atrakcje turystyczne, czyli szeroko pojęte możliwości spędzenia wolnego czasu w trakcie podróży.

Później każdy z tych punktów jest rozbudowywany o potrzebne informacje i oferty wraz z odnośnikami internetowymi, gdzie można doczytać więcej szczegółów.

W przypadku dojazdów możemy skalkulować np. czasy przejazdów samochodem, wytyczyć i odostępnić trasy przejazdu, skalkolować koszty paliwa wraz z dodatkowymi opłatami drogowymi, 

Możemy doradzić czy i gdzie warto wypożyczyć samochód, gdzie i jak zrobić rezerwację.

Ważne są także sposoby o kolejnośc robienia poszczególnych rezerwacji przez Internet: np. czy wcześniej rezerować prom czy hotel. Błędy logistyczne mogą skutkować sporym stresem, czy nawet koniecznością odwyływania rezerwacji lub reygnacji z niej.

W przypadku noclegów jeśli kleint jest tym zainteresowany sprawdzamy kilka źródeł (portali rezerwacyjnych), spośród których wybieramy, charakterysujemy kilka ofert układając je w kolejności ważności (to rónież nasza rola jako osobistego doradcy turystycznego).

Po wysłaniu kleintowi raportu nie zostawiamy go w dalszej potrzebie. Raport możemy rozszerzyć, uzupełnić o bardziej szczegółowe informacje. Klient może także skorzystać z dodatkowych konsultacji np. telefonicznych (w cenie droższych raportów).

Wyszukujemy i analizujemy gotowe oferty biur podróży tylko wtedy, gdy jest takie wyraźne życzenie klienta. W innym przypadku zawsze tworzymy indywidualne, autorskie plany podróży w zakresie określonym przez klienta.

Jeśli planowanie podróży (czy też jej drobny wycinek - np. wyszukanie hoteli/noclegów) jest usługą zdalną, efektem zlecenia jest przede wszystkim raport - indywidualnie przygotowany miniprzewodnik liczący kilka-kilkanaście stron opisujący i wypunktowujący syntetyczne informacje i oferty ważne dla zlecającego.

Jego rolą jest przeczytanie raportu ze zrozumieniem, końcowy wybór ofert i rozwiązań, dokonanie rezerwacji (jeśłi są wymagane) i... czekanie na dzień wyjazdu.


W czym wasze propocyjne (infobrokera) mogą być lepsze od ofert biur podróży?

Nie konkurujemy z biurami podróży w tradycyjnym rozumieniu. Przede wszystkim z uwagi na to, że zajmujemy się czymś innym: poszukiwaniem informacji i ofert turystycznych, a nie sprzedażą "gotowych" wyjazdów (ofert). 

Podstawowe różnice to fakt, że możemy tworzyć praktycznie niezliczoną ilość propozycji (planów podróży) do samodzielnego wykorzystania w dowolnym momencie, a nie tylko w konkretnym terminie. 

Docieramy do informacji, do których biuro podróży nie dotrze, bo nie jest tym zainteresowane: z braku czasu, swoich kosztów i odmiennych interesów.

Chyba żadne biuro podróży na świecie nie jest w stanie poświęcić jednemu klientowi co najmniej kilkudziesięciu godzin (co dla nas bywa standardem), nie mówiąc już o przygotowaniu indywidualnej oferty. Indywidualnej - oczywiście w tym rozumieniu, że została przygotowana jednorazowo na podstawie potrzeb i możliwości finansowych np. jednej osoby.


Jeśli nadal masz niedosyt informacji o naszej pracy

  • przeczytaj wywiad "Po co komu infobroker turystyczny" - rozmowa z właścicielem firmy Żurek INFOBroker - Januszem Żurkiem, osobistym doradcą turystycznym i niezależnym infobrokerem.

Jego fragment ukazał się w piśmie „Nasza piękna Polska” w roku 2009. Nasza firma działała już wtedy ponad 10 lat.

 Czytaj wywiad 

Sprawdź naszą ofertę

 Oferta 


Sprawdź nasz cennik

 Cennik